Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Hale Geldi

Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Hale Geldi

 

Kamu yapılarında, inşaatlarda temel ve bodrum katlarında su ve nem yalıtımını zorunlu hale getiren genelge yayınlandı. Yeni yapılacak binaların daha dayanıklı ve ömrünün daha uzun olması için binalarda su yalıtımının mutlaka olması gerektiğini sıklıkla dile getiren Eryap CEO’su Emrullah Eruslu, genelgenin Kentsel Dönüşüm için kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kamu yapılarında, inşaatlarda temel ve bodrum katlarında su ve nem yalıtımını zorunlu hale getiren genelge yayınlandı. Genelgede, kontrol ve denetimi altında bulunan kamu binaları projelerinde, yapının yapılacağı arsada su durumu ne olursa olsun, işe ait zemin etüt raporu ve gözlemsel inceleme raporlarına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Temel altı ve bodrum perde duvarlarında su ve nem yalıtımı yapılırken zemindeki su seviyesi, tipi, derinliğinin ve iklim koşullarının dikkate alınması gerektiği de açıklandı.

Genelgenin yayınlanması ile ilgili olarak Eryap CEO’su Emrullah Eruslu; “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kamu yapılarında su yalıtımı zorunluluğu hale getiren genelgenin yayınlanması sektörümüzü sevindirdi. Türkiye'de su yalıtımının yasada olmayıp isteğe bağlı olması sektörümüz için sıkıntı oluşturuyordu, bu genelge hepimizi umutlandırdı. Kentsel dönüşüm süreci içerisinde olduğumuz bugünlerde yeni yapılan binaların daha dayanıklı ve güvenli olabilmesi için binalarda su yalıtımı şart. Kentsel dönüşüm sürecinin henüz daha başındayken su yalıtımını kamu yapılarında zorunlu haline getiren bu genelge ile daha dayanıklı, uzun ömürlü, güvenli, sağlıklı ve konforlu binalar yapabiliriz.“ dedi.

Kentsel Dönüşüm İçin Isı yalıtımından sonra su yalıtımın zorunlu hale gelmesi şart
Eruslu, ”Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre yeni yapılar için mantolama uygulaması zorunluluğu bulunuyor. Kentsel Dönüşüm Süreci kapsamında yeni yapılan tüm binalar, bu yönetmelik uyarınca ısı yalıtımlı olarak inşa edilmek zorunda. Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte ülke genelindeki 18 milyon konut stoğunun yaklaşık üçte birinin yeniden inşa edilmesi bekleniyor. Isı yalıtımından sonra su yalıtımının da zorunlu hale gelmesi şart.”

Kentsel Dönüşümde Yalıtım Kaçınılmaz Hale Gelirken Eryap Yalıtımda Farklı Çözümler Sunuyor
Yönetmeliklere uygun yapılan ısı yalıtımı; ısıtma veya soğutma amacıyla yapılan harcamalardan ortalama yüzde 50 tasarruf sağlayarak, kışın yapıların daha iyi ısınmasına, yazın ise serin kalmasına imkân sağlıyor. Türkiye’de inşaat alanında özellikle yalıtım sektöründe lider markaların üreticisi olan Eryap, kentsel dönüşümde yalıtım kaçınılmaz hale gelirken yalıtım malzemeleri (ısı, su, ses ve yangın) ile sektöre farklı ürünler sunuyor.

Yapıların deprem sonucu yıkılmalarının en önemli nedeni olan korozyonun önlenmesi için iyi bir su yalıtımı gerekiyor.Yapıların suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunması ve yaşam alanlarında konforlu bir su izolasyonu sağlanması amacı ile kullanılan; yapıların temel, perde, bodrum, bahçe, teras ve çatılarında, köprü, viyadük gibi farklı yüklere maruz kalan alanlar için de uygun bir su izolasyon malzemesidir.

Copyright © 2011 - 2023  ÖZ BİLGEN İNŞ & İNŞ MALZ TİC.VE SAN LTD.ŞTİ Tüm hakları saklıdır.
Web Yazılım & Tasarım Nazarweb